Договорот- гарант за стабилна политичка клима

Share This Post

Партиите со посредство на меѓународната заедница постигнаа договор за разрешување на политичката криза. Опозицијата да се врати во парламентот во септември, да се формира нова Влада со премиер кој ќе го одреди ВМРО- ДПМНЕ. Новата влада во која учество ќе земе и СДСМ ќе ги подготвува изборите што ќе се одржат на 24 април 2016 година и да се назначи Специјален обвинител што ќе ги испита проблемите поврзани или кои произлегуваат од следењето на комуникациите. Ова е го договорија четворицата лидери Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи со посредство на еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл на средбата која се одржа во вторникот во резиденцијата на Европската унија во Пржино…

More To Explore

Activities

Call for Mentors | GBWN

Gender Budget Watchdog Network is looking for 5 mentors to guide and support